Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā ar vārdu „futbols” apzīmē pavisam citu sporta veidu nekā pie mums. Amerikā futbols ir komandu sporta spēle, kuras galvenais mērķis ir nogādāt bumbu zonā aiz pretinieku komandas gala līnijas, tādējādi gūstot punktus. Latvijā šo sporta veidu sauc par amerikāņu futbolu. Šeit tā noteikti nav populārākā sporta spēle ne profesionālā līmenī, ne arī kā brīvā laika izklaide, tomēr Amerikā ar to nodarbojas ļoti daudzi. Tur uz ielām un parkos var redzēt ne vienu vien jaunieti, kas aizraujas ar amerikāņu futbolu.

Amerikāņu futbols ir radies apvienojot tradicionālo futbolu un regbiju. Par amerikāņu futbola sākumu tiek uzskatīts 1869. gads, kad pirmo reizi norisinājās amerikāņu futbola spēle, kas gan bija ievērojami atšķirīga no mūsdienu spēles versijas. Tajā tika izmantota apaļa bumba un pēc bumbas izspēles to nevarēja vienkārši noķert un nest, kā to dara mūsdienu amerikāņu futbolā, bet gan bumba bija jāvada uz priekšu tai sperot vai to metot. Vēlāk šī spēle tika spēlēta dažādās Amerikas universitātēs un noteikumi katrā vietā bija mazliet atšķirīgi. Dažviet spēle vairāk līdzinājās tradicionālajam futbolam, bet dažviet regbijam, tomēr vēlāk spēle ieguva ar vien reglamentētākus, vienotus noteikumus. Spēles noteikumi ir diezgan sarežģīti. Mūsdienās amerikāņu futbols tiek spēlēts uz taisnstūra formas laukuma, kura platums ir 49 metri un garums 110 metri. Netālu no laukuma galiem atrodas gala jeb vārtu līnija. Komanda gūst punktus tad, kad nogādā bumbu aiz pretinieka gala līnijas. Uz laukuma katrā komandā atrodas 11 spēlētāji, kur katram spēlētājam ir savi uzdevumi. Spēlē ir atļauts fizisks kontakts starp spēlētājiem un pat spēka paņēmienu izmantošana, taču ir atsevišķi paņēmieni, kas nav atļauti.

Šis sporta veids saistās ar ļoti lielām izmaksām un neskaitāmu noteikumu ievērošanu. Tam ir nepieciešamas gan dārgs, specifisks inventārs, gan liels, ar zālienu klāts laukums, gan konkrēts spēlētāju skaits katrā spēlētāju vienībā. Tā kā tas viss nebija pieejams lielākajai daļai sabiedrības, tika radīta amerikāņu futbola ielas versija.

Ielu amerikāņu futbols ir profesionālā amerikāņu futbola vienkāršotā versija. To parasti cenšas maksimāli pietuvināt profesionālajam sportam, tomēr, atkarībā no spēlētāju iespējām, ielu versijai ir vairākas būtiskas atšķirības. Pirmkārt, ielu amerikāņu futbols parasti tiek spēlēts vienkāršā apģērbā, bez aizsargiem, kas ielu spēles versiju padara daudz traumatiskāku. Otra būtiskākā atšķirība ir laukuma izmēri un segums. Parasti tiek izmantots jebkāds pieejams laukums, kas pat proporcionāli var nebūt atbilstošs oficiālā amerikāņu futbola laukumam. Treškārt, protams, ielu amerikāņu futbola komandas nav pareizi nokomplektētas, līdz ar to vienības un spēlētāju skaits variē atkarībā no iespējām. Vēl pastāv daudz atšķirību noteikumos un spēles norisē. Piemēram, ir aizliegti daudzi no spēka paņēmieniem, jo spēlējot bez aizsargiem un uz asfalta, var gūt nopietnas traumas. Spēles ilgums arī parasti ir īsāks, vai pat tiek spēlēts līdz konkrētam punktu skaitam, nevis uz laiku.

Arī ielu amerikāņu futbolā tiek organizētas sacensības. Šajā gadījumā, protams, noteikumi ir vairāk reglamentēti un parasti vienīgās atšķirības no profesionālā sporta ir proporcionāli mazāks laukums un spēlētāju skaits katrā vienībā, kā arī īsāki spēles periodi.

Ja vēlaties nodarboties ar ielu amerikāņu futbolu, vispirms būs jāatrod domubiedri, lai varētu izveidot komandu. Tas varētu sagādāt problēmas, jo spēle Eiropā nav pārāk izplatīta, tomēr ja tas izdosies, varēsiet būt oriģināls un izmēģināt šo aizraujošo ielu sporta veidu.